Skip to content

97 Ferry St.Jersey City, NJ 07307

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block4401
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-BTB-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,231
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
36%
Improvement Value:$391,900
64%
Total Assessment$614,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,731-0.6%
2024$13,817+40.1%
2023$9,863-0.4%
2022$9,900+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973