Skip to content

18 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 16, 2009

Property Information

Block5803
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,584
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
39%
Improvement Value:$310,200
61%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,382-0.6%
2024$11,453+40.1%
2023$8,176-0.4%
2022$8,206+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 8648, Page 128Recorded2/2/2009

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5280, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1890