Skip to content

37 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1883

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block5803
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,290
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
30%
Improvement Value:$593,300
70%
Total Assessment$843,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,831-0.6%
2024$18,949+40.1%
2023$13,527-0.4%
2022$13,577+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5352, Page 11

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3745, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1883