Skip to content

40 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block5803
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
48%
Improvement Value:$271,900
52%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766-0.6%
2024$11,839+40.1%
2023$8,451-0.4%
2022$8,483+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5522, Page 270

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4166, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1885