Skip to content

33 Waverly St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block5803
Lot6
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
21%
Improvement Value:$373,500
84%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,912-0.6%
2024$9,974+40.1%
2023$7,120-0.4%
2022$7,146+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9515, Page 912Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1895