Skip to content

5 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 6, 1997

Property Information

Block5903
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-20U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
43%
Improvement Value:$1,204,200
57%
Total Assessment$2,104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,987-0.6%
2024$47,281+40.1%
2023$33,751-0.4%
2022$33,878+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6009, Page 152