Skip to content

201 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block10803
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,267
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,700
45%
Improvement Value:$325,800
55%
Total Assessment$589,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164-0.6%
2024$13,246+40.1%
2023$9,456-0.4%
2022$9,491+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 8968, Page 986

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 923Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 923Recorded12/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1890