Skip to content

101-103 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 9, 2002

Property Information

Block3803
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,600
48%
Improvement Value:$294,600
52%
Total Assessment$569,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,710-0.6%
2024$12,790+40.1%
2023$9,130-0.4%
2022$9,164+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 7003, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1880