Skip to content

25 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block5904
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
37%
Improvement Value:$412,700
63%
Total Assessment$652,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,575-0.6%
2024$14,666+40.1%
2023$10,469+61.4%
2022$6,488+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 9580, Page 723NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890