Skip to content

157 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 11, 2015

Property Information

Block5904
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,133
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$248,700
58%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,573-0.6%
2024$9,633+40.1%
2023$6,876-0.4%
2022$6,902+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 876NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905