Skip to content

72 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block5905
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
60%
Improvement Value:$139,200
40%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771-0.6%
2024$7,820+40.1%
2023$5,582-0.4%
2022$5,603+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885