Skip to content

76 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1901

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block5905
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$245,000
56%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714-0.6%
2024$9,774+40.1%
2023$6,977+11.1%
2022$6,279+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9508, Page 98NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8859, Page 694Recorded7/16/2012

Property Built

Built

Year Built: 1901