Skip to content

78 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block6304
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,246,300
96%
Improvement Value:$50,000
4%
Total Assessment$1,296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076-0.6%
2024$11,145+40.1%
2023$7,956+99.3%
2022$3,993+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9553, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1905