Skip to content

50 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 13, 2001

Property Information

Block6001
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-ST-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
90%
Improvement Value:$50,000
10%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5859, Page 72