Skip to content

116 Kensington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$41,500
Last Sale Date
Apr 7, 1980

Property Information

Block16402
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
40%
Improvement Value:$252,600
60%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414-0.6%
2024$9,473+40.1%
2023$6,762-0.4%
2022$6,788+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3298, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1900