Skip to content

297 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block601
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
56%
Improvement Value:$128,500
44%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520-0.6%
2024$6,561+40.1%
2023$4,684-0.4%
2022$4,701+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4259, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1915