Skip to content

344 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block602
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1.5SFD-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,900
49%
Improvement Value:$222,700
51%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499-0.6%
2024$9,560+41.6%
2023$6,753-0.4%
2022$6,779+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968