Skip to content

177-179 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1934

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 19, 1995

Property Information

Block2003
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BD-3UH-BG8
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$232,600
47%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111-0.6%
2024$11,181+40.1%
2023$7,982-0.4%
2022$8,011+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934