Skip to content

597 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1961

Last Sale Date
Aug 31, 1978

Property Information

Block602
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$204,000
52%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798-0.6%
2024$8,853+40.1%
2023$6,320-0.4%
2022$6,343+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3259, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1961