Skip to content

526 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block1203
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
29%
Improvement Value:$474,500
71%
Total Assessment$664,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,838-0.6%
2024$14,931+40.1%
2023$10,659-0.4%
2022$10,698+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9005, Page 582Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 7970, Page 316