Skip to content

116 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block2101
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
30%
Improvement Value:$491,000
70%
Total Assessment$704,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,738-0.6%
2024$15,837+40.1%
2023$11,305-0.4%
2022$11,347+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 8178, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 2007