Skip to content

320 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block6302
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
45%
Improvement Value:$242,100
55%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827-0.6%
2024$9,889+40.1%
2023$7,059-0.4%
2022$7,086+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 9578, Page 63NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905