Skip to content

318 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block6302
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH-FG
Dwellings3
ZoningI-1
Sq Footage2,700
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
44%
Improvement Value:$256,500
56%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149-0.6%
2024$10,213+40.1%
2023$7,290-0.4%
2022$7,317+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9360, Page 175NU CodeTitle correction (4)Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5842, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1905