Skip to content

235 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 2, 1992

Property Information

Block9603
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
47%
Improvement Value:$325,800
53%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,737-0.6%
2024$13,824+40.1%
2023$9,868-0.4%
2022$9,905+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4539, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1900