Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0104)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 17, 2012

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1045
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,100
76%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438-0.6%
2024$7,485+40.1%
2023$5,343-0.4%
2022$5,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8887, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1966