Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0116)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0116
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0882
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
26%
Improvement Value:$191,700
74%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757-0.6%
2024$5,793+40.1%
2023$4,135-0.4%
2022$4,151+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966