Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0459
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage459
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,700
58%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258-0.6%
2024$4,285+40.1%
2023$3,059-0.4%
2022$3,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft459DeedBook 9917, Page 521Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft459DeedBook 9276, Page 643Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6054, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1966