Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0207)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Aug 31, 2002

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0972
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,300
73%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616-0.6%
2024$6,658+40.1%
2023$4,753-0.4%
2022$4,770+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 7001, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1966