Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0212)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0212
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1297
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,297
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
15%
Improvement Value:$453,700
85%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918-0.6%
2024$11,992+40.1%
2023$8,561-0.4%
2022$8,593+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,297DeedBook 9788, Page 976Recorded12/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1966