Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0882
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$214,200
73%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569-0.6%
2024$6,611+40.1%
2023$4,719-0.4%
2022$4,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 9250, Page 754Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7381, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1966