Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0972
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,500
76%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447-0.6%
2024$7,494+40.1%
2023$5,349-0.4%
2022$5,369+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,650
DeedBook 3833, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1966