Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0412)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0412
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1297
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,297
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$320,000
80%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440-20.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,297DeedBook 9355, Page 436Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft1,297DeedBook 9341, Page 444Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966