Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0516)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0516
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0882
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,400
76%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445-0.6%
2024$7,492+40.1%
2023$5,348-0.4%
2022$5,368+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 9279, Page 996Recorded2/6/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7694, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1966