Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0613)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0613
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0726
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage726
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$196,100
71%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165-0.6%
2024$6,204+40.1%
2023$4,429-0.4%
2022$4,445+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft726DeedBook 9176, Page 12NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/30/2017

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 8020, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1966