Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0901)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2018

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0901
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0794
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$243,200
75%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217-0.6%
2024$7,262+40.1%
2023$5,184-0.4%
2022$5,204+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8707, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1966