Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0907)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0907
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0972
Description16S-255U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$286,300
78%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179-0.6%
2024$8,231+40.1%
2023$5,875-0.4%
2022$5,897+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8976, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1966