Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C1219)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC1219
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0794
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$211,000
73%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,498-0.6%
2024$6,539+40.1%
2023$4,668-0.4%
2022$4,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft794DeedBook 9809, Page 337Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft794DeedBook 9665, Page 105Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$84,600
DeedBook 3929, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1966