Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C1414)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC1414
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1045
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,900
78%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126-0.6%
2024$8,177+40.1%
2023$5,837-0.4%
2022$5,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 9739, Page 601Recorded4/6/2023

Property Sale

Sale
$84,120
DeedBook 3711, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1966