Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C1601)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC1601
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0794
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,400
76%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445-0.6%
2024$7,492+40.1%
2023$5,348-0.4%
2022$5,368+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8894, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1966