Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0511)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0511
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1118
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
18%
Improvement Value:$373,100
82%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118-0.6%
2024$10,181+40.1%
2023$7,268-0.4%
2022$7,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5612, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1961