Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0516)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0516
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0884
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,600
76%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449-0.6%
2024$7,496+40.1%
2023$5,351-0.4%
2022$5,371+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9692, Page 46Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9228, Page 93

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 9228, Page 93Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8809, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1961