Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0602)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0602
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0465
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage459
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$106,400
57%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,162-0.6%
2024$4,188+40.1%
2023$2,990-0.4%
2022$3,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft459DeedBook 9406, Page 443Recorded5/31/2019

Property Sale

Sale
$50,800
DeedBook 3831, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1961