Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0705)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jul 7, 1988

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0705
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0772
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$183,800
70%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891-0.6%
2024$5,928+40.1%
2023$4,231-0.4%
2022$4,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3982, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1961