Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0720)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0720
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0802
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage802
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$240,200
75%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150-0.6%
2024$7,195+40.1%
2023$5,136-0.4%
2022$5,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft802DeedBook 9370, Page 856Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4566, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1961