Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0905)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0905
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0772
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$170,000
68%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+20.6%
2023$4,658-0.4%
2022$4,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft772DeedBook 9183, Page 55Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5827, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1961