Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1007)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0976
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,500
73%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621-0.6%
2024$6,662+40.1%
2023$4,756-0.4%
2022$4,774+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 9305, Page 489Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9119, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1961