Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1020)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1020
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0802
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage802
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$195,900
71%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161-0.6%
2024$6,199+20.7%
2023$5,136-0.4%
2022$5,155+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961