Skip to content

225 St. Pauls Ave.(Unit C1113)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1113
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0597
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage597
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$136,300
63%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830-0.6%
2024$4,860+40.1%
2023$3,469-0.4%
2022$3,482+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft597DeedBook 9700, Page 18Recorded9/30/2022

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 8288, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1961