Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1408)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 25, 2015

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0862
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage862
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$186,800
70%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,958-0.6%
2024$5,995+40.1%
2023$4,279-0.4%
2022$4,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9024, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1961