Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1411)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1411
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1118
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
19%
Improvement Value:$340,800
81%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396-0.6%
2024$9,455+40.1%
2023$6,750-0.4%
2022$6,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6029, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1961